Keski-Suomen liiton blogi
Kirjoittajina Keski-Suomen liiton johto ja muut talon asiantuntijat sekä vierailijat. Juttuaiheet ovat kirjoittajien omia valintoja ja näkemyksiä. Lue ja kommentoi! Kommentit päivitetään työaikana.
Arkisto
3 kirjoitusta
Kirjoitukset ajalta: toukokuu 2012
Ikävä ABBAa!
Keskiviikkona 30. toukokuuta 2012 |Kyllä tuli ikävä Abba-yhtyettä ja heidän musiikkiaan, kun kuuntelin Euroviisuja. Niin oli keinotekoista, konemaista ja vetämätöntä. Tämä Abba-ihannointini liittyy tietysti siihen, että olen Abba-ajan nuori. Jollakin voi olla ihanteena Beatles ja George Harrison, Eppu Normaali, Durade tai jopa Dallapee.
Euroviisut liittyvät kevääseen jolloin luonto herää ja suomalainen tanssilavakulttuuri alkaa kukoistaa. Abba ja muut hitit soivat 3-4 kuukauden ajan. Keski-Suomikin tarjoaa näitä kesälavoja. Niitä pyörittävät kesästä toiseen urheiluseurat, nuorisoseurat jne. Ja tämä kaikki pääsääntöisesti vapaaehtoisvoimin. Tälle täytyy joka lavalla soittaa oma lavatanssi.
Keski-Suomessa tällaisia eläviä ja suosittuja lavoja ovat mm. Hangan lava, Kuikan lava ja Kukonhiekka. Oma suosikkini on Haapamäen Höyryveturipuisto.
Osa meistä Keski-Suomen liiton väestä on vieraillut pariinkin otteeseen todellisessa idyllissä, Hilmonkosken lavalla Kannonkoskella. Tästä on jäänyt meille elämänikäiset ihanat muistot.
Lavatansseissa ei kannata jäädä seinäkoristeeksi vaan rynnätä heti hakemaan tanssipartneria kun musiikki alkaa. Tanssi tuo liikunnan ohella myös henkistä hyvinvointia.
Kohti suomalaista tanssilavakesää Abban ym. tahdissa, koska "sommaren är kort".
Kullanarvoinen työnilo
Maanantaina 21. toukokuuta 2012 |Työelämä on suurten muutosten edessä. Vain sellainen yritys pärjää, joka kykenee luomaan työyhteisön, jossa luovuus kukoistaa ja jokainen voi laittaa itsensä likoon. Tämä ns. inhimillinen, aineeton pääoma on perinteisten tuotannontekijöiden sijaan tulevaisuuden pääasiallinen arvontuoja, jopa 50-90 %:sti.
Aineeton pääoma karttuu toimintatapojen joustavuudesta ja työntekijöiden sananvallasta, hyvästä johtajuudesta, yhteishengestä ja tietenkin työntekijöiden innostuneisuudesta, aktiivisuudesta ja sitoutumisesta. Sitä ei kilpailijakaan voi kopioida, koska se piilee ihmisten päissä ja vuorovaikutussuhteissa sekä osaamisessa.
Keski-Suomi -lähettiläät yritysten matkassa koulutusmessuilla
Perjantaina 4. toukokuuta 2012 |
Keskisuomalainen koulutus- ja kehittämisalan yritysverkosto EduCluster Network osallistui maaliskuussa koulutusmessuille Puolassa. Edukacja-messut järjestettiin 17. kerran Swietokrzyskien maakunnassa Kielcen kaupungissa, jonka messukeskus on keskisen Itä-Euroopan kolmanneksi vilkkain messukeskittymä. Swietokrzyskie on Keski-Suomen maakunnan pitkäaikainen yhteistyöalue, joten kutsu messuille otettiin ilolla vastaan. Messut olivat yhdistelmä suomalaisia Educa- ja Next Step -messuja. Toisin sanoen, messuilla esiteltiin sekä nuorten koulutustarjontaa että koulutus- ja osaamisalan uusimpia tuotteita ja kehittämispalveluita. EduCluster Network oli mukana esittelemässä suomalaista koulutuksenvientiä ja keskisuomalaista osaamista.
Kirjoittajat
Uusimmat kirjoitukset
- 30.5.2012 Ikävä ABBAa!
- 21.5.2012 Kullanarvoinen työnilo
Uusimmat kommentit
- 17.5.2013 13.07 Marita Salenius: Keski-Suomi ON! - mutta millainen? Tule ja vaikuta!
- 22.4.2013 8.12 Sami Etula: Vanhasta uuteen
- 19.3.2013 14.55 Lasse Liukkonen: Matkailuesitteet joutavat historiaan
- 19.3.2013 9.29 Lasse Liukkonen: Hankehelvetistä tuloksiin
- 6.3.2013 15.06 Sari Saarinen: Hankehelvetistä tuloksiin

















